Nominowani 8. edycji PIK-owego Lauru oraz przyznanie Nagrody Specjalnej
2013-09-26
Nominowani 8. edycji PIK-owego Lauru oraz przyznanie Nagrody Specjalnej
Nominowani 8. edycji PIK-owego Lauru
oraz przyznanie Nagrody Specjalnej
Z przyjemnością informujemy, że w tegorocznej, ósmej już edycji PIK-owego Lauru, konkursu dla dziennikarzy promujących książki i czytelnictwo w prasie i mediach elektronicznych, jury spośród licznych zgłoszeń wyłoniło następujących nominowanych w dwóch kategoriach:
1. „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych”:
„Biblioteka Analiz”, zespół redakcyjny: Paweł Waszczyk, Piotr Dobrołęcki, Łukasz Gołębiewski, Ewa Tenderenda-Ożóg
Justyna Sobolewska, „Polityka”
„Książki. Magazyn do czytania”, red. naczelny Paweł Goźliński
2. „Najciekawsza prezentacja książki w mediach audiowizualnych i elektronicznych”:
Grzegorz Chlasta, Polskie Radio RDC
Izabela Sadowska, Lubimyczytac.pl
Zofia Król, Dwutygodnik.com
Dodatkowo Rada PIK postanowiła przyznać w tym roku Nagrodę Specjalną dla Wojciecha Orlińskiego, dziennikarza „Gazety Wyborczej”, który w swoich licznych publikacjach w sposób interesujący, trafny i przystępny kieruje uwagę czytelników ku prawu autorskiemu i jego funkcjonowaniu w dobie internetu i nowoczesnych technologii.
W tegorocznej edycji konkursu, dzięki Fundacji Legalna Kultura, laureatowi Nagrody Specjalnej zapewniony zostanie Roczny dostęp Premium + do serwisu DEEZER.
Ogłoszenie laureatów konkursu odbędzie się podczas uroczystej gali wręczenia nagród
25 października br. o godz. 19:00 w Hotelu Starym w Krakowie.
Jury konkursu obradowało w składzie: prof. Maria Poprzęcka (UW), prof. Anna Nasiłowska (IBL PAN), prof. Janusz Fogler (prezes Stowarzyszenia ZAiKS), dr Tomasz Makowski (dyrektor BN), dr Adam Pomorski (prezes PEN Clubu), Barbara Jóźwiak (wiceprezes PIK), Grzegorz Majerowicz (wiceprezes PIK) oraz przewodniczący jury – Włodzimierz Albin (prezes PIK).
Organizatorem konkursu od samego początku jest Polska Izba Książki, której członkowie już od 2005 roku nagradzają dziennikarzy za skuteczną promocję książek i czytelnictwa. Za każdym razem konkurs objęty jest honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W zamyśle konkursu było podniesienie rangi książki w środkach masowego przekazu, promocja czytelnictwa oraz szerzenie świadomości o tym, jak istotna jest codzienna informacja o książkach i przyjemności czytania. W pierwszych edycjach głównym celem konkursu było wskazywanie na rolę, jaką między autorem a czytelnikiem spełniają „pośrednicy” – recenzenci, dziennikarze, krytycy literaccy – przybliżający czytelnikom sylwetki autorów i ich dzieła. Z czasem zamysł nagrody ewoluował, aby obecnie – oprócz dotychczas nagradzanych wartości – doceniać wysiłek wkładany przez dziennikarzy w rzetelne przedstawianie problemów, z jakimi musi zmierzać się nasze środowisko, ale także sukcesów, które są naszym udziałem.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego